Jak pozbyć się cellulitu i rozstępów?

Choć najpopularniejszym defektem skórnym jest trądzik, to dziś postanowiliśmy przedstawić dwie inne, kłopotliwe i nieestetyczne przypadłości. Mowa o cellulicie i rozstępach – zmianach skórnych, które mogą pojawiać się u osób w każdym wieku.

Cellulit – skórka pomarańczowa

Cellulit to przypadłość, która w zdecydowanej większości przypadków dotyczy kobiet (ponad 95%). Wszak, uwarunkowana jest między innymi przez zmiany hormonalne, a konkretniej – estrogeny (żeńskie hormony płciowe).

Cellulit sam w sobie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i nie powoduje żadnych dysfunkcji w organizmie. Jest jednak dosyć uciążliwym defektem kosmetycznym. W przypadku zaniedbań może skutkować dosyć dużymi grudkami, które bywają bolesne.

Przyczyny cellulitu

Co przyczynia się do występowania tzw. skórki pomarańczowej? Skąd bierze się defekt? Co jest odpowiedzialne za powstawanie tego typu zmian na skórze?

Przyczyn cellulitu jest co najmniej kilka. Do najczęściej występujących zaliczamy:

 • Zmiany w gospodarce hormonalnej (zaburzenia w produkcji estrogenów)
 • Noszenie obcisłych ubrań powodujących ucisk i problemy z krążeniem krwi
 • Nieodpowiednia, niezbilansowana i niepełnowartościowa dieta
 • Brak regularnej aktywności fizycznej
 • Inne choroby (cellulit jako objaw chorobowy)

Skórka pomarańczowa – jak się jej pozbyć?

Usuwanie cellulitu nie jest skomplikowane, jednak wymaga samodyscypliny i wprowadzenia odpowiednich zmian w trybie życia.

Aby efektywnie usuwać skórkę pomarańczową, powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać o zdiagnozowanie głównej przyczyny. Wszak, musimy wyeliminować źródło problemu, by problem nie powracał.

Do najefektywniejszych metod usuwania cellulitu zaliczamy przede wszystkim rozwiązania oferowane przez gabinety medycyny estetycznej, a konkretniej: mezoterapię igłową, laseroterapię, mikordermabrazję, cryolift oraz peeling chemiczny. Niestety, tego typu zabiegi są dosyć kosztowne – nie na każdą kieszeń.

Alternatywą, notabene – o wiele tańszą są gotowe kosmetyki dostępne w aptekach (kremy i maści). Co prawda, ich skuteczność jest znacznie mniejsza, ale systematyczne stosowanie daje dostatecznie dobre rezultaty.

Często stosowanym rozwiązaniem jest także wykorzystywanie domowych receptur. Różnego rodzaju peelingi (np. z fusów kawy, awokado), naprzemienny prysznic czy maseczki odżywiające/regenerujące to metody o sporej skuteczności. Oczywiście, trudno mówić o rezultatach tak dobrych jak ma to miejsce w przypadku profesjonalnych zabiegów, aczkolwiek – umiejętne wykorzystanie domowych receptur pozwala pozbyć się cellulitu raz na zawsze.

Rozstępy – wrzecionowate pasma na skórze

Drugim powszechnie występującym defektem są rozstępy. To przypadłość, która przypomina pęknięcia skóry. W pierwszej fazie mają one czerwone lub różową barwę, by później się zabliźnić i przyjąć biały lub blado-różowy kolor.

Jakie są przyczyny występowania rozstępów?
Powstawanie rozstępów jest ściśle uwarunkowane przez nadmierne naprężenia skóry. Dzieje się tak, gdy dochodzi do nagłego wzrostu masy ciała. Przez to, rozstępy są charakterystyczną defektem pojawiającym się u:

 • kobiet w ciąży
 • kulturystów
 • osób z nadwagą

Warto przy tym również zauważyć, że rozstępy mogą pojawić się na skutek zaburzeń hormonalnych. Kiedy gospodarka hormonalna jest zaburzona, wówczas może dojść do zbyt małej produkcji kolagenu – odpowiedzialnego za sprężystość i gibkość skóry.

Jak objawiają się rozstępy?

Rozstępy to defekt objawiający się w postaci wrzecionowatych pasm. Czerwone, poprzeczne pręgi zwykle pojawiają się w okolicach ud, brzucha i pleców – czyli miejsc, w których dochodzi do największych wzrostów.

Jak zapobiec rozstępom?

Spodziewając się wystąpienia rozstępów, możemy zastosować odpowiednie działania profilaktyczne, które ograniczą ryzko ich wystąpienia. Przede wszystkim:

 • pielęgnacja (odżywianie) od zewnątrz – kosmetyki z kwasem hialuronowym i kolagenem
 • odżywianie (zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze)
 • aktywność fizyczna (poprawia ukrwienie i wpływa na ogólną kondycję skóry)

Jak usunąć rozstępy?

Mimo, że rozstępy nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia danej jednostki, to większość ich posiadaczy postanawia usunąć ten nieestetyczny defekt.

Wykorzystać w tym celu można kilka rozwiązań oferowanych przez medycynę, a mianowicie:

 • mezoterapię igłową
 • mikrodermabrazję
 • cryolify
 • peeling chemiczny
 • kremy i maści
 • domowe receptury

Poszczególne metody różnią się efektywnością oraz ceną. W przypadku tychże zabiegów, zazwyczaj im cena wyższa, tym lepsze efekty gwarantuje zabieg.

Ważne: kobiety w ciąży/karmiące powinny konsultować każdy zabieg/stosowanie suplementu lub leku z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *