Łupież: domowe sposoby czy szampony przeciwłupieżowe?

lupiez

Łupież to defekt o charakterze kosmetycznym, którego występowanie może wpływać na naszą samoocenę i pewność siebie. Dlatego też, skuteczna profilaktyka lub ewentualne leczenie jest absolutnie konieczne. Zobacz jak poradzić sobie z tą przypadłością domowymi sposobami.

Domowa profilaktyka przeciw-łupieżowa

Zdecydowanie prościej jest zapobiec, aniżeli leczyć łupież. Dlatego też zachęcamy do zainteresowania się tematem jeszcze zanim pojawi się łupież.

Łupież jest wynikiem nadmiernej populacji Pityrosporum Ovale – drobnoustrojów naturalnie bytujących na skórze głowy. W momencie kiedy ich ilość wzrasta, zwiększa się ilość odchodów co sprzyja występowaniu łupieżu. Aby uniknąć takiej sytuacji powinniśmy zadbać o:

  • Właściwą, pełnowartościową dietę

  • Wzmożoną aktywność fizyczną

  • Brak używek

  • Regularne mycie włosów

  • Stosowanie odpowiednich szamponów

  • Wzmacnianie włosów odżywkami

Ponadto, domowa profilaktyka może zostać wzmocniona zastosowaniem płukanek z szałwii oraz pokrzywy, a także różnego rodzaju maseczkami.

Domowe leczenie łupieżu

Łupież stanowi przypadłość z którą można uporać się także stosując domowe rozwiązania. Nie ma najmniejszej potrzeby wydawać kroci na leki i szampony przeciw-łupieżowe. Kompleksową kurację można przeprowadzić stosując domowe receptury. Trzy najskuteczniejsze przedstawiamy poniżej.

Maseczka z jajek
Jajka to źródło wielu witamin, minerałów i wartości odżywczych. Doskonale wpływają na skórę głowy oraz mieszki włosowe. Odżywiają je i wzmacniają. Ponadto, wykazują działanie neutralizujące grzyby. Maseczkę przygotowujemy w prosty sposób, wystarczy ubić jajka i nałożyć na skórę głowy oraz włosy. Pozostawić na kwadrans, a następnie dokładnie wypłukać.

Maseczka z miodu
Naturalny miód wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Z powodzeniem można wykorzystywać go w leczeniu łupieżu. Nanieś miód na włosy i skórę głowy. Pozostaw pod przykryciem (folia + ręcznik) 20 minut.

Płukanka ziołowa
Napary z szałwii i pokrzyw wykazują działanie łagodzące stany zapalne. Są skuteczne w leczeniu łupieżu. Napar pozostawić do wystudzenia, a następnie zastosować po uprzednim umyciu głowy.

Szampony przeciwłupieżowe – czy warto?

Zdecydowanie najpopularniejszą formą leczenia łupieżu jest stosowanie kosmetyków przeciwłupieżowych – szamponów, odżywek oraz masek. Wyróżniamy dwa rodzaje takich preparatów:

  • lecznicze

  • naturalne

Jeśli zamierzamy wykorzystywać preparaty naturalne, to należy mieć świadomość, że skala ich działania jest bardzo podobna do domowych receptur. Nieco inaczej wygląda to w przypadku szamponów leczniczych. Substancje aktywne (np. ketokonazol), pozwalają efektywnie rozprawić się z drobnoustrojami stanowiącymi przyczynę występowania łupieżu.

Oczywiście, nie ma gwarancji, że jakikolwiek preparat zadziała na 100%. Wszak, czynników kształtujących występowanie tego defektu jest wiele.

Pragniemy przy tym zauważyć, że w przypadku gdy defekty utrzymują się dłużej, należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem. Łupież może być jednym z objawów groźnych przypadłości, nie należy go lekceważyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *