Łupież i pryszcze na głowie: przyczyny, leczenie, profilaktyka

łupież

Łupież to defekt z którym boryka się około 25% Polaków. Tzw. biały proszek to objaw chorobowy, który kształtowany jest przez wiele różnych czynników. W dzisiejszym artykule pragniemy przedstawić przyczyny, sposoby leczenia oraz profilaktyki łupieżu.

Jakie są przyczyny łupieżu?

Łupież to dolegliwość, która powstawać może na skutek zmian hormonalnych w organizmie. Dzieje się tak wówczas, gdy gruczoły łojowe zaczynają działać zbyt intensywnie. Duża ilość łoju to doskonałe warunki dla drożdżakó Pityrosporum Ovale.

Łupież może być również wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji skóry głowy. Dobór nieodpowiednich kosmetyków lub nieregularne ich stosowanie może skutkować pogorszeniem się stanu skóry głowy, a następnie stanem zapalnym.

Inne przyczyny łupieżu to:

  • nieodpowiednie nawyki żywieniowe

  • nadmierna ekspozycja na słońce (przesuszenie)

  • korzystanie ze stylizatorów bazujących na wysokiej temperaturze

  • korzystanie ze stylizatorów chemicznych (żele, pianki itd.)

Jak zapobiegać występowaniu łupieżu?

Odpowiednia profilaktyka jest bardzo ważna. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry głowy oraz włosów. Dobór kosmetyków powinien być oparty o analizę genotypu skóry. Warto również przed wyborem konkretnego specyfiku „przestudiować” jego skład.

Równie ważne jest także stosowanie odpowiedniej diety oraz suplementacji. Wpływ na występowanie łupieżu mają również czynnik stresogenne, dlatego też dbać trzeba także o relaks i dobre samopoczucie.

Jak leczyć łupież?

Na całe szczęście, łupież to jednostka chorobowa, którego pozbycie w większości przypadków nie jest zbyt trudne. Zwykle, w pełni wystarczające są specjalistyczne szampony lecznicze. Ich zadaniem jest zmniejszenie populacji drożdżaków i innych drobnoustrojów odpowiedzialnych za występowanie łupieżu.

W zaawansowanych przypadkach, lekarz może zalecić kurację doustną środkami o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwgrzybiczym. Indywidualny tryb leczenia ustalany jest w przypadkach, gdy łupież stanowi objaw innej jednostki chorobowej.

Uważaj na pryszcze w głowie – pokłosie nieleczenia łupieżu?

Trądzik na skórze głowy to dolegliwość nie mniej uciążliwa i trudna do wyleczenia, niż trądzik na twarzy, plecach i innych miejscach ciała. Na całe szczęście – zdecydowanie łatwiej go zamaskować. Jak jednak pozbyć się go raz na zawsze?

Pryszcze na głowie – przyczyny

W momencie kiedy dochodzi do przytkania skóry zanieczyszczeniami, brudem lub potem powstają wypryski. Występowanie jest również ściśle związane z nadmierną pracą gruczołów łojowych.

Pryszcze na głowie mogą pojawiać się u osób w każdym wieku, ale najczęściej pojawiają się w specyficznych okresach: menopauzie, ciąży oraz przy dojrzewaniu. Jest to ściśle związane z zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

Ponadto, pryszcze na głowie powstają w wyniku:

  • złego doboru kosmetyków

  • zbyt rzadkiego mycia głowy

  • zbyt dużej ilości cukrów prostych w diecie

  • stresu

  • używania urządzeń wykorzystujących wysoką temperaturę (suszarki, lokówki itd)

  • nadmiernej ekspozycji na słońce

Pryszcze na głowie – jak leczyć?

Mimo, że potrafią być uciążliwe i bolesne, to nigdy nie należy ich wyciskać, gdyż może to doprowadzić do rozsiania i powstania stanu zapalnego.

Krostki na głowie leczyć można poprzez używanie szamponów z ketokonazolem (szampony lecznicze). Ze względu, że nanoszenie maści i kremów jest utrudnione – zaleca się stosowaniu preparatów w formie płynnej lub doustnej (suplementacja cynku). W przypadku nanoszenia na skórę głowy – nie należy wykorzystywać środków, które w składzie posiadają nadtlenek benzoilu, gdyż może to skutkować rozjaśnieniem włosów.

Pryszcze na głowie – jak zapobiegać?

Jeśli skóra na Twojej głowie wykazuje tendencje do pojawiania się pryszczy, należy zmienić sposoby pielęgnacji. Przede wszystkim, należy stosować odżywki do włosów i skóry, które wzmocnią oraz prawidłowo odżywią skórę.

Istotne jest również odżywianie od wewnątrz. Dieta powinna być zbilansowana, wolna od cukrów prostych (w nadmiernych ilościach) oraz ostrych przypraw. Należy również zadbać o odpowiedni dobór kosmetyków (skóra przez niektóre detergenty może być podrażniona, co ułatwia powstawanie wyprysków).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *