Maltańczyk: opis rasy, charakterystyka i informacje

maltańczyk

Maltańczyki to psy, które należą do grupy psów do towarzystwa. Nazwa tej rasy wywodzi się od słowa „maltański”, które pochodzi od semickiego terminu „malat” – przystań lub azyl. Jest to jedna z najstarszych ras świata. Jej dokładne pochodzenie do dnia dzisiejszego nie jest znane. Mimo to pojawiały się już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie.

Ciekawostka: Za czasów Arystotelesa maltańczyki były ukochanymi psami wielu Rzymianek, a jak twierdzi Strabon – w tamtych czasach zamieszkiwały Maltę. Psy tej rasy cechuje przede wszystkim nieprzeciętny wygląd wraz z osobowością. Co je wyróżnia? Są bardzo przyjazne i uwielbiają przebywać w towarzystwie swojego właściciela tak samo, jak wylegiwać się na wygodnych kanapach. Psy tej rasy bywają bardzo delikatne i wrażliwe. Często mówi się o maltańczykach, jak o salonowych zwierzakach i żywych maskotkach. Czworonogi te uwielbiają ruch i aktywność na świeżym powietrzu, ale przy tym zachowują się naturalnie. Szczekają bardzo rzadko. Powyższe cechy maltańczyków wpływają na to, że są one przystosowane do życia na wsi, jak i w mieście.

Maltańczyki są długowieczne

Ich średnia długość życia wynosi kilkanaście lat (zwykle od 12 do 16) Wszystko z tego powodu, że historia ich rasy ukształtowała się na przestrzeni tysiącleci, a w związku z tym selekcja naturalna zdecydowanie umocniła genotyp maltańczyków. Ich jedyna niedoskonałość to zęby, które bardzo szybko pokrywają się kamieniem nazębnym. Poza tym nie są popularne wśród nich inne choroby.

To posłuszne, bystre i pojętne psy

Bardzo często pomijana kwestia podczas opisu maltańczyków dotyczy ich reagowania na komendy i uczenie się. Nie powinno się pomijać tego faktu, ponieważ psy te są bardzo podatne na szkolenie. Potrafią szybko zapamiętać komendy i sygnały wydawane przez swojego właściciela. Nie są skłonne do agresji. Będą idealnym pupilem dla początkującego właściciela, który do tej pory nie sprawował opieki nad czworonogiem.

Uwielbiają smakołyki

Maltańczyki są dość specyficzną rasą w kwestii żywienia. Z całą pewnością nie zadowolą się byle czym czyli np. zwykłą sklepową karmą. Należy przygotować się nieco większe comiesięczne wydatki związane z zakupem odpowiedniej karmy. Jedną z cech psów wchodzących w skład tej rasy jest skłonność do tycia. W związku z tym jedzenie przygotowywane we własnym zakresie powinno być odpowiednio zbilansowane. Alternatywnie można stosować specjalistyczne karmy, które w stu procentach pokryją codzienne zapotrzebowanie Maltańczyka na składniki odżywcze i minerały.

Najlepszy przyjaciel

Maltańczyki słyną ze swojego przywiązania do właściciela. Są one bardzo oddane i wierne. Nawet kilkudniowa rozłąka może bardzo negatywnie wpłynąć na psychikę zwierzęcia. Powinno się w miarę możliwości zabierać je ze sobą. Maksymalny okres czasu, na jaki pupil może zostać sam to jeden dzień.

To zdecydowanie pies rodzinny

Można z pewnością napisać, że maltańczyk to psia maskotka, która idealnie odnajdzie się w towarzystwie dzieci. Nie wykazuje on zachowań agresywnych i z całą pewnością nie wyrządzi dziecku żadnej krzywdy. Wręcz przeciwnie – będzie uczestniczyć we wszystkich zabawach. Są to bowiem psy do towarzystwa, które cenią sobie tego typu aktywność. Psy tej rasy uwielbiane są przez dzieci, zresztą z wzajemnością.

Budowa Maltańczyka:

  • Głowa – jego czaszka jest dłuższa niż kufa. Długość wynosi tyle samo, co szerokość kości jarzmowej;

  • Tułów – prosta linia grzbietu, klatka piersiowa znajduje się poniżej łokci i jest bardzo szybka, ogon jest nisko osadzony i występuje delikatny kłąb;

  • Uszy – wyglądem praktycznie przypominają trójkąt, który przylega do boków głowy. Ich długość wynosi średni trzy razy więcej niż ich szerokość;

  • Ogon – jest lekko zakrzywiony i kończy się pomiędzy biodrami.

  • Sierść – przepiękna i biała. Składa się z mocno obfitego włosa, który jest prosty i delikatny w dotyku.

Na koniec warto wspomnieć o kwocie, jaką trzeba zapłacić za psa tej rasy. Są to sumy, które wahają się w granicach 2000 zł. Dużo droższe są maltańczyki importowane z Korei. Tutaj cena oscyluje w granicach od 8 000 do 10 000 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *