Pielęgnacja włosów wysokoporowatych i farbowanych

W związku z Waszymi prośbami, postanowiliśmy odpowiedzieć na kilka istotnych kwestii dotyczących dwóch typów włosów: wysokoporowatych oraz farbowanych.

Włosy wysokoporowate
Wysoka porowatość to cecha włosów słabych i zniszczonych. Co oczywiste, takie włosy wymagają zdecydowanie bardziej absorbującej pielęgnacji.

Mycie włosów wysokoporowatych

Włosy porowate mają to do siebie, że są wybitnie podatne na wszelkie zniszczenia. Dlatego też do ich codziennej higieny należy wybierać środki delikatne, bez silnych detergentów. Wszak, mogłyby one dodatkowo osłabiać i degradować strukturę włosa.

Codzienna pielęgnacja włosów może być realizowana preparatami do włosów wrażliwych, szamponami dedykowanymi dla małych dzieci lub zmywalnymi odżywkami.

Odżywianie włosów wysokoporowatych

Niezwykle ważnym elementem kuracji regenerującej jest odżywianie włosów. Bardzo ważnym zabiegiem jest codzienne zastosowanie odżywek do włosów wrażliwych. Pozwalają one dostarczyć niezbędnych składników odżywczych od „zewnątrz”.

Cyklicznie należy realizować zabiegi maskowania oraz wypłukiwania włosów. Pozwoli to jeszcze szybciej odbudować włosy.

Odżywianie włosów wysokoporowatych „od wewnątrz”

Ktoś mądry powiedział kiedyś, że „jesteśmy tym, co jemy”. Nie sposób się z tym nie zgodzić, przynajmniej w kontekście struktury naszych włosów. Odżywianie ma bowiem ogromny wpływ na strukturę naszych włosów.

Dieta powinna być zbilansowana i zdrowa. Co więcej, powinniśmy dodatkowo suplementować kompleksy witaminowo-mineralne oraz biotynę.

Olejowanie włosów wysokoporowatych

Kolejnym zabiegiem, który warto cyklicznie uskuteczniać jest olejowanie włosów. To zabieg, którego realizacja jest absolutnie kluczowa dla utrzymania optymalnej ochrony włosów. W celu olejowania zaleca się wykorzystywać środki naturalne.

Ochrona przed degradacją

Poza odpowiednimi zabiegami pielęgnacyjnymi, bardzo ważnym elementem jest również zadbanie o to, by włosy nie ulegały dalszym zniszczeniom.

Przede wszystkim należy ograniczyć korzystanie z kosmetyków z silnymi środkami utwardzającymi (żele, pianki, lakiery), gdyż mają one negatywny wpływ na strukturę włosa.

Ponadto, ograniczeniu ulec powinno wykorzystywanie suszarek, lokówek i innych urządzeń bazujących na gorącej temperaturze. Włosy wysokoporowate są bowiem szczególnie podatne na przesuszenie.

Włosy farbowane
Każda kobieta, która choć raz poddała swoje włosy koloryzacji, zdaje sobie sprawę, że zabieg ten ma ogromny wpływ na kondycję włosów. Związki chemiczne ingerują w strukturę włosa i mogą doprowadzić go do fatalnego stanu. Chyba, że zadbamy o odpowiednią pielęgnację włosów farbowanych.

Pielęgnacja włosów farbowanych

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest oczywiście mycie włosów. W przypadku włosów farbowanych trzeba wykorzystywać w tym celu preparatów o niezwykle delikatnych właściwościach. Wielu kosmetologów zaleca wręcz wykorzystywanie preparatów dla dzieci.

Równie ważne jest również odżywianie włosów. W tym celu należy wykorzystywać odżywki o działaniu ochronnym i regenerującym. Forma aplikacji jest dowolna. Zarówno zmywalne, jak i niezmywalne preparaty okazują się skuteczne przy pielęgnacji tego typu włosów.

Mówiąc o odżywianiu nie można zapomnieć o odpowiedniej suplementacji od wewnątrz. Należy dostarczać kompleksy witaminowo-mineralne oraz biotynę. Suplementację warto rozpocząć jeszcze przed koloryzacją, aby wzmocnić włosy przed działaniem szkodliwych związków chemicznych.

Ponadto, zabiegi pielęgnacyjne warto uzupełnić: płukankami (naturalnymi, nie ingerującymi w kolor) oraz maseczkami.

Zniszczone włosy, jak zapobiec dalszej destrukcji?

Zniszczenie włosów nie jest tylko i wyłącznie wynikiem koloryzacji. Każdego dnia narażamy włosy na dalsze zniszczenia. Najbardziej destrukcyjny wpływ mają:

  • kosmetyki do stylizacji
  • urządzenia elektryczne (np. suszarki z gorącym nawiewem)
  • warunki atmosferyczne (między innymi słońce)
  • brak aktywności fizycznej
  • zbyt mocne upięcia włosów
  • dobór nieodpowiednich preparatów (silne detergenty)

Warto przy tym zauważyć również, że poziom zniszczenia włosów zależny jest w dużej mierze także od wyboru konkretnej farby i przeprowadzonego zabiegu. Doświadczony fryzjer używając odpowiedniej jakości farby potrafi przeprowadzić koloryzację, której skutki uboczne będą wręcz niedostrzegalne. Dlatego też, na tym procesie nie sugerujemy oszczędzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *